В последните години един от бастионите на британските спортни традиции - регатата между университетите в Оксфорд и Кеймбридж има все по-оредяващо британско присъствие. Местните гребци отстъпиха място на състезатели от Канада, Германия и САЩ. А 156-ото издание днес следобед няма да прави изключение - само шест от общо 18 състезатели имат британски паспорт. Сред множеството чужденци са и двамата братя Камерън и Тайлър Уинкълвос, които се смятат за идеолози на социалната мрежа Facebook.
Екипажът на Кеймбридж тренира преди ежегодната битка с Оксфорд по водите на река Темза
Доминиращото присъствие на чужденците става все по-сериозен обект на коментари в Англия, тъй като ожесточената битка вече започва да взима твърде странни измерения. "Едва в последните четири-пет години чужденците взеха превес от над 50 процента. Гребците от чужбина участват в състезанията от Втората световна война, но не в такива пропорции", коментира старши треньорът на Оксфорд Шон Боудън пред вестник "Таймс".
"Днес поколението е по-интернационално, но една от причините е, че много британски състезатели са привлечени в американски университети с огромни стипендии. Освен това нашите национали по гребане не получават разрешение да участват в такива състезания заради натоварената им програма", добавя той.
Тази година за първи път в историята президентът на Гребния клуб на Университета в Оксфорд не говори английски като роден език. Сойерд Хамбургер е холандец, който участва на олимпийските игри в Пекин през 2008 г. в скифа. Той е един от тримата олимпийци, които ще гребат за тъмносините заедно с братята Уинкълвос.
Американците са известни с делото си срнещу основателя на Facebook Марк Зукърбърг за 65 милиона долара за това, че им откраднал идеята. Близнаците днес можеше да са милионери, ако през 2004 г. нещата се бяха развили по различен начин. През 2002 г. двамата като студенти в Харвард създават идеята за социална мрежа в университета и молят Зукърбърг да им напише компютърна програма. Три месеца по-късно Зукърбърг спира да работи с тях и пуска Facebook. Днес неговото състояние се оценява на 4 милиарда долара.
"През 2004 г. си казахме, "Опс", тук става нещо. Тогава се обърнахме към дисциплинарната комисия в Харвард, срещнахме се с президента и установихме, че няма какво друго да направим, освен да заведем дело", коментира Тайлър пред "Гардиън". Делото продължава и до днес.
Близнаците учат MBA в Оксфорд, а техни съотборници ще бъдат още един американец, германец и ирландец. Британците са двама плюс още един, който е с двойно гражданство - британско и канадско.
В същото време светлосините от Кеймбридж имат четирима британски, трима канадци, двама американци, включително и президентът Диглън Макичърн, който е работил за предизборната кампания на Барак Обама. Там не разполагат с участници на олимпийски игри и затова са смятани за аутсайдери при букмейкърите. Sportingbet оценява шансовете за успех на Оксфорд е 1.285, а на Кеймбридж - 3.50.
Източник dnevnik.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар