Папандреу даде ултиматум на ЕС, накрая МВФ може да се окаже единственият му шанс



Гърция на практика отправи ултиматум до Европейския съюз да излезе следващата седмица с ясно решение за стендбай кредит или да се изправи пред унижението Атина да потърси помощта на Международния валутен фонд.
Георгиос Папандреу

Атина отдавна поддържа варианта да се обърне към МВФ като средство да притиска ЕС, но премиерът Георгиос Папандреу вдигна залога в четвъртък като призова за твърд ангажимент за финансова подкрепа от срещата на върха на ЕС в Брюксел на 25-26 март.
Призивът му има за цел да принуди европейските лидери и особено германския канцлер ангела Меркел да застане зад Гърция, след като тази седмица финансовите министри на ЕС предложиха само мъгляв план за спасителна мрежа. Но вероятността Гърция да успее е доста малка.
"Позицията на германското правителство ще бъде решаваща. В момента изглежда те наистина няма да постигнат споразумение на европейско равнище да се помогне на гърците", казва Синция Алсиди от института Център за изследване на европейската политика. "Това ще накърни доверието към еврото и ще е политически шамар. Това е първото голямо изпитание за еврото и ще изглежда много зле, ако европейците не успеят да открият начин да се справят сами."
Заплахата на Атина да се обърне към МВФ е достатъчно силна. Другите държави в еврозоната са ужасени от перспективата това да бъде възприето като сигнал за слабост.
Никой от останалите в този клуб от 16 държави не се е нуждаел от спасяване, откакто преди десетилетие бе създадена единната европейска валута. Лидерите на ЕС продължават да се надяват Гърция да се изправи на крака сама, след като обяви ограничителни мерки за намаляване на дефицита.
"Мнозина казваха при създаването на еврото, че ще има проблеми. Има страх, че тези хора ще получат основание сега да кажат, че са били прави, ако бъде извикан на помощ МВФ", казва Жолт Дарваш от института "Брьогел" в Брюксел.

РАСТЯЩ НАТИСК

Коментарите на Папандреу в четвъртък по време на посещението му в Брюксел засили натиска над колегите му от ЕС все пак да вземат решение, което упорито избягват.
Финансовите министри отказаха да съобщят кога може да бъде направен финалният ход за Гърция, а говорител на германското правителство заяви в четвъртък, че Берлин не очаква никакво решение в тази посока на срещата на лидерите.
Европейски дипломати твърдят, че президентът на ЕС Херман ван Ромпой не искал дори да се обсъжда темата на срещата другата седмица.
Но натискът да се действа расте и защото неясните планове за стендбай механизъм не убедиха финансовите пазари, че Гърция ще може да разчита на помощ от еврозоната. Наказателната надценка, която Атина ще трябва да плаща за кредити от свободния пазар остава много голяма.
Перспективите за споразумение по спасителен пакет остават обвити от политически тревоги, най-вече в Берлин.
Германия, най-голямата икономика в Европа, ще играе водеща роля в каквато и да подкрепа за Гърция, но не желае да я измъква с пари и не бърза да предприеме нещо преди Атина да е демонстрирала желание да приложи болезнените мерки за оправяне на положението.
"Няма нужда от решения", каза в парламента тази седмица финансовият министър Волфганг Шойбле. "Но когато мислим за крайни сценарии, трябва да сме готови да действаме."
Социологическите анкети показват, че мнозинството германци са против изливането на пари за гърците и Меркел зае твърда линия в парламента в сряда, като подкрепи призивите за мерки, позволяващи да бъдат изгонвани държави от еврозоната, ако това се наложи.
За нея каквото и да е решение за помощ би било политически трудно, особено ако спасяването на когото и да е в еврозоната може да бъде атакувано в германски съд.

ИЗЧЕРПВАНЕ НА ВАРИАНТИТЕ

Други държави в ЕС не искат да бъде викан на помощ МВФ, защото на това би се погледнало като на засилване влиянието на Вашингтон в Европа. Те са притеснени също, че фондът няма да предложи устойчиво решение на гръцките проблеми.
Вариантите на ЕС обаче са ограничени, ако лидерите му не се споразумеят по пакет от помощи, готов в случай, че на Гърция й се наложи да поиска такъв. Предложенията за създаване на Европейски валутен фонд разделиха оценките за тази идея и дойдоха твърде късно, за да помогнат на Гърция.
Някои анализатори казват, че сега МВФ е останал единственият вариант, защото има нужда от авторитетен външен играч, който да извършва мониторинг над спазването на евентуална програма с помощи, особено след като Гърция призна, че е лъгала ЕС за икономическата си статистика.
"МВФ остана единственият разумен глас с капацитет да действа", пишат икономистите Саймън Джонсън и Питър Бун в блог.
Европейски дипломати казват, че вече виждат пукнатини в стената от европейска опозиция срещу викането на МВФ, като Италия, Холандия и Финландия са особено отворени към тази идея. С всеки изминат час и Германия изглежда по-малко враждебно настроена към този вариант.

"В крайна сметка всичко ще бъде въпрос на политическа воля", обобщава Алсиди. "Но ако няма политическа воля, вероятно гърците наистина ще отидат при МВФ."

Източник dnevnik.bg



По-нова публикация По-стара публикация Начална страница

0 коментара :

Публикуване на коментар