Как минава един импийчмънт през КС и какво следва?
Две са възможностите по конституция да се иска импийчмънт на президента Георги Първанов.
Първата – ако е нарушена конституцията, и втората – ако е извършена държавна измяна.
За иницииране на импийчмънт на държавния глава са необходими първо 60 депутатски подписа, след което трябва одобрението на 2/3, или 160 от народните представители, при гласуването в зала.
Снимка: БГНЕС
За момента обаче ГЕРБ (117) + Атака (21) + ДСБ (14) събират 152 гласа, затова ще им е необходима и подкрепа на независими депутати, които в 41-вото НС са предимно от бившата група на Янев, които неколкократно се обявиха против Борисов и ръководения от него кабинет.
Ако все пак се събере такова мнозинство, обвинението се изпраща в Конституционния съд.
Той трябва да разгледа искането в едномесечен срок от внасянето му.
Едва ли и там обаче обвинението ще мине – президентът Първанов има на своя страна четирима души, които е назначил като членове на КС, а и председател на съда е негов бивш съветник – Евгени Тачев.
Конституционният съд се състои от 12 съдии. Една трета от тях се избират от Народното събрание, една трета се назначават от президента и една трета се избират от общото събрание на съдиите на Върховния касационен и Върховния административен съд.
Ако все пак решението мине през КС, пълномощията на президента се прекратяват, но управляващите няма да имат повод за радост, защото по конституция не се предвиждат избори – правомощията на държавния глава се прехвърлят върху вицепрезидента – Ангел Марин.
В настоящия случай, със скандала „Дянков–Първанов”, искането за евентуален импийчмънт може да мине по чл. 32 от конституцията, който казва, че никой не може да бъде филмиран, записван и подлаган на други подобни действия без неговото знание и съгласие.
За втори път, откакто ГЕРБ е на власт, се поставя въпросът за импийчмънт на президента Първанов. През ноември м.г. управляващите скочиха срещу назначените от държавния глава посланици в САЩ и Турция и неотчитането на дейността му пред НС.
В края на мандата на тройната коалиция имаше още един неуспешен опит. Тогава СДС поиска предсрочно отстраняване на държавния глава, защото не спазва задълженията си да свиква регулярно Консултативния съвет по национална сигурност.
Източник dnes.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар