Навсякъде по света жените получават по-малко за еднакъв труд от мъжете, трудно стигат до висши постове и са обречени на по-висок риск от бедност на старини заради прекъсване на трудовия стаж за гледане на деца.
Ситуацията в Европа не се различава от глобалната картина, ще трябва да признаят депутатите на 100-годишнината от честването на 8 март, която се навършва днес.
В ЕС 17% от жените са бедни и ще стават все повече, защото започват съкращения в областите, които са силно феминизирани, като образование, здравеопазване, държавна и местна администрация.
След като отнесе „мъжките” сфери като строителство, ефектът от икономическата криза сега ще удари жените в резултат на бюджетните съкращения и преструктурирането на публичния сектор, предприети в повечето европейски страни за ограничаване на държавните разходи.
Докладът на парламента предупреждава, че повечето европейски правителства насърчават антикризисни мерки, насочени към „мъжките” браншове като производство на автомобили и строителство, докато търговията и услугите, където са заети повече жени, остават в периферията на вниманието.
В момента всяка пета жена в Европа е застрашена от бедност, т.е. от живот
под социалния праг, и само около 62,5% от жените в трудоспособна възраст работят. Много повече жени (31,4%), отколкото мъже (8%) се трудят на непълен ден или на срочни договори. Затова, дори и да получават заплата, живеят на ръба.
Бедността сред жените би могла да достигне до 36% в сравнение с 11% при мъжете, ако доходите се изчисляват индивидуално, а не на домакинство, предупреждава докладът. Като допълнителни рискове за бедност, които са по-големи при жените, са недостигът на стаж за пълна пенсия, спадане на доходите след раздяла с партньора или вследствие на травма от физическо или сексуално насилие.
Докладът твърди, че всяка четвърта или пета жена в ЕС е бита, а една от 10 – насилвана у дома или на работа.
България е посочена в годишния доклад на Европейската комисия за равенството на половете за 2010 г. сред седемте държави с най-големи различия между жените и мъжете при заплащане на еднакъв труд. У нас работят 64% от жените и 74 на сто от мъжете. На непълен ден се трудят 2,7% от работещите жени и 2% от мъжете.
Заради гледането на децата или възрастни роднини жените често са принудени да вземат неплатен отпуск, а обществените предразсъдъци им пречат да се издигат високо в кариерата.
Според официалната статистика само 12% от членовете на управителните съвети на големите европейски фирми са жени, макар че те са по-добре образовани от мъжете. 60 на сто от висшистите в Европа са жени.
У нас с университетска диплома са 61,4 от жените и 38,7 на сто от мъжете. Въпреки това 89 на сто от началническите постове в бизнеса се заемат от мъже и само 11 на сто – от жени.
В политиката нещата изглеждат по-добре, но жените на избираеми или висши постове са само около една трета. В правителството съотношението е 17:83 процента в полза на мъжете. В парламента депутатите жени са 22 на сто.
Брюксел вече предложи да се въведат квоти за жени началници в бизнеса. Вицепрезидентът на ЕК Вивиан Рединг даде срок от една година на големите фирми в ЕС да наемат доброволно повече жени на ръководни постове, или ще въведе задължителни пропорции.
Идеята е до 2015 г. жените началници да станат една трета, а до 2020 г. да са 40 на сто от управителните органи на големите компании.
Иска се европейските фондове да финансират нарочни програми, свързани с връщането на жените на работа след майчинство. Смята се, че ако жените и мъжете се изравнят на трудовия пазар, брутният вътрешен продукт на ЕС ще се увеличи с една трета.
Мария Неделчева, докладчик на парламента за равенството на половете, предлага разбирането за равнопоставеност да залегне в училищната програма, за да се прекъсне стереотипът, свързан с пола.
Източник dnes.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар