Мощно земетресение с магнитуд 8,9 по Рихтер разтърси Япония.
Eпицентърът на труса е бил в Тихия океан, на около 130 км от северните брегове на Япония. Преди два дни в същата зона стана земетресение с магнитуд 7,3 по Рихтер.
Най-малко един човек е загинал в град Такахаги, префектура Ибараки. Най-малко 8 души са безследно изчезнали.
Има много ранени, пожари и 4-метрови цунами по част от крайбрежието, предаде Ройтерс.
Всички атомни електроцентрали в страната са се изключили автоматично.
След опустошителния трус са последвали още пет вторични, най-слабият от тях е с магнитуд 6, а най-силният – 7 по скалата на Рихтер.След като беше обявено предупреждение за 10-метрово цунами, вълна с такава височина удари пристанището в град Сенгай.
Телевизионни канали показаха плътна водна стена, носеща отломки от сгради през ферми по крайбрежието. Обществената телевизия показа пламъци и черен дим, излизащ от сграда в Одайба – предградие на Токио. Влаковете в северната част от страната спряха.
Черен пушек се издига и от индустриална зона в Йокохама. По телевизията показват лодки, коли и камиони, носени от водата, след като приливна вълнà връхлетя град Камаичи в Северна Япония. Има пожари и в град Сендай.
„Сградата се тресеше доста дълго и много хора в нюзрума се скриха под бюрата си“, разказва кореспондента на Reuters в Токио.
„Това е най-сериозният трус, който преживявам, откакто съм дошла в Япония преди 20 години“, казва Линда Сийг.
„Пътниците в токийското метро крещяха и се държаха за ръце. Клатенето беше толкова силно, че беше трудно да се задържиш прав“, разказва друг кореспондент на агенцията – Марико Катсумура.
Предупреждение за огромни вълни е обявено и за Русия, Марианските острови, Филипините, Тайван, Индонезия, Папуа-Нова Гвинея, Науру, Микронезия и Хавай.
Министерството на отбраната е изпратило военни самолети, които трябва да проверят какви са нанесените щети.
Земетресението предизвика спад на фондовата борса в Токио, а централната банка обяви, че ще направи всичко възможно да осигури финансовата стабилност.
Североизточното крайбрежие на Япония и в миналото е било жертва на силни земетресения и приливни вълни. През 1933 г. трус със сила 8,1 причинява смъртта на над 3000 души.
В Япония е една от най-сеизмичноактивните зони в света. Над 20% от трусовете със сила над 6 в света, са в Япония.
Най-силното земетресение в историята до сега е регистрирано в Чили на 22 май 1960 г. То е било с интензитет 9,5 по Рихтер.
Малко по-слабо - 9,2 по Рихтер, е земетресението в Аляска на 28 март 1964. На трето място се нареждат Алеутските острови, Аляска. На тях трусът е с магнитуд 9,1 по Рихтер.
Очаквайте още подробности!
Източник dnes.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар