Пазарът на труда - в пълна дупка



Липсата на държавна политика, която насърчава създаване на работни места с висока производителност, ниското образование и рязкото свиване на инвестициите са основните причини за драстичния срив на заетостта и нарастването на безработицата в България по време на кризата.

Освен това пропастта между нуждите на бизнеса и кадрите, които излизат от университетите, става все по-голяма. Това показва анализ на Българската стопанска камара за пазара на труда у нас.

"От 2009 г. насам работните места са намалели с 263 хил., а наетите на трудов договор - с близо 290 хил. Хората не получават заплати, не се плащат данъци и осигуровки", коментира ситуацията изпълнителният председател на бизнес организацията Божидар Данев.

Според него държавата неглижира проблема, а ситуацията се е утежнила в началото на 2011 г. с повишаването на вноската за пенсия и осигурителните прагове, което е създало предпоставка за ръст на сивата икономика.

Същият извод правят и икономистите Красен Станчев и Лъчезар Богданов. В свой анализ те посочват, че общата осигурителна тежест за служителите и работодателите, която е 32.3% върху възнагражденията, е основна причина да се прибягва към "неофициални плащания", което повишава и сивата икономика.

"Това, което може да направи държавата, е да планира и подготви работна сила с определена квалификация, която да е съобразена с изискванията на бизнеса", коментира ресорният зам.-министър на труда Деяна Костадинова. "Затова започнахме работа по създаването на система за прогнозиране на потребностите от кадри", добави тя.

Източник dnevnik.bg



По-нова публикация По-стара публикация Начална страница

0 коментара :

Публикуване на коментар