Линейките са разкарвани и за бъбречни кризи, което не било спешен случай и забавянето може да лиши друг човек от необходимата за спасяването на живота лекарска помощ. Над 300 лекари и медици от спешните центрове в цялата страна обсъдиха в Пловдив със здравния министър необходимите спешни промени за спешната помощ. Те поискаха нов закон за спешната помощ, в който ясно да се регламентира какво означава „спешен случай“, за да не бъдат разкарвани линейките за високо кръвно и кашлица.
„Проблемите в спешните центрове ще бъдат решени, ако те станат част от окръжните болници, което ще гарантира по-добра здравна услуга за пациентите и по-високи заплати на лекарите”, каза пред хората в бели престилки здравният министър д-р Стефан Константинов. Те обаче не се съгласиха с готвената реформа и се обявиха против нея.
„Спешните пациенти нямат място в болницата, защото там трябва да се делят на осигурени и неосигурени”, заяви по време на срещата на медиците в Пловдив д-р Павлинка Каталиева, която работи във варненската Спешна помощ. Тя не вярва, че като минат към болниците, шефовете на търговските дружества ще помислят за по-високи заплати на персонала.
„Ние не знаем какво ще се случи със спешната помощ, ако самите болници изпитат финансови затруднения”, каза пред Dnes.bg д-р Вили Батаклиева от Спешния център в Пловдив.
От своя страна министърът на здравеопазването обеща повече пари за спешните центрове, но не пое конкретен ангажимент. „Съвсем спокойно могат 10-15 милиона от бюджета да се отпуснат за спешната помощ и като се съкратят още ненужни структури, да се намерят още няколко милиона и ето ви реално увеличение”, обяви Константинов пред журналисти. Той е на мнение, че българите искат по-качествена помощ и бързо да я получат след инцидента.
В момента един лекар в Бърза помощ получава средно около 550 лева заплата. Фелдшерите се разписват срещу 400 лева. Работата е непривлекателна за младите, тъй като води до допълнително натоварване и стрес, а възнаграждението е ниско.
В момента има недостиг на специалисти в спешните центрове, а медиците от тях масово напускат страната и отиват да работят в Германия и Франция, където на същата позиция взимат между 8 и 10 пъти по-голяма заплата.
Източник dnes.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар