"Освен това, когато ми предложиха, даже изразявах съмнения дали си струва аз да се занимавам с това, имайки предвид огромната работа и колосалната отговорност за съдбините на страната. Но ако се захвана с нещо, аз се старая да доведа делото или до логичния му край, или най-малкото до максимален ефект."
Путин разкри, че са се договорили с Медведев за рокадата в Кремъл още преди 4 години и сега предлагат на гражданите да отсъдят на изборите това решение.
"В това няма тайна... по принцип това е абсолютно естествено нещо, не е някакъв заговор. Нормално е в политическия живот и практиката, когато хората създават някакви политически съюзи, договарят се за принципите на съвместна работа и поведение."
"Представихме това не като вече решен въпрос. Решен е между нас, но съвсем не от нашите граждани. Предлагаме тази конфигурация, а пред урните гражданите ще кажат дали са съгласни с това предложение или не. Изборите решават всичко." По думите му някъде през 2007г. или началото на 2008г. договорката за преразпределението на властовите пълномощия била смятана за напълно възможна, "ако заедно преминем през този период на достатъчно тежки изпитания", защото още тогава забелязали известни процеси в световната икономика, водещи към последвалата глобална криза.
Той не прие и версията, че издигането му ще обезсмисли изборите, защото "за редовия гражданин винаги има избор".
"Много често чувам от хората - не подставени, а обикновени - че действително много хора искат събитията да се развиват именно по този начин", допълни той. Що се отнася до критиците и опонентите, нека да представят своя програма и най-важното - да докажат с практическа работа, че могат да се справят по-добре, каза Путин.
Премиерът обаче намекна, че Медведев може и да не го смени на премиерския пост, защото това ще зависи от представянето на управляващата партия "Единна Русия" на парламентарните избори на 4 декември. Медведев е единственият, който на конгреса на 24 септември бе решено да оглави листите на партията. Очаква се Путин да бъде издигнат за кандидат за президент на следващия конгрес на 27 ноември. Вотът би трябвало да е през март, а встъпването в длъжност - през май 2012г.
Премиерът, разговорът с когото е воден на 15 октомври, отхвърли критиките, че със завръщането му в Кремъл ще настъпи застой като във времената на Леонид Брежнев. "И в съветските времена и даже в началото на 90-те години имаше и много позитивни неща, но нещо не си спомням следвоенното съветско ръководство да е работило толкова интензивно, както го правя аз или действащият президент Медведев."
За "либералния курс на Медведев"
В разговора с шефовете на "Первый канал", "Телекомпания НТВ" и ВГТРК става дума и за това, че Путин има репутация на привърженик на държавата на "твърдата ръка". Следва въпрос дали ще продължи курса на Медведев за "хуманизиране" на "монструозноата и плашеща хората държава" . Путин отговаря, че не вижда в това нищо революционно, но и че двамата са различни хора, че Медведев е действал съобразно собствените си представи за това кое е добро и зло и ще се види дали това ще сработи и дали хората приемат стореното.
Като пример за либерализирането на страната Путин дава положението на един от присъстващите - шефът на НТВ Владимир Кулистиков, като му напомня, че е работил в Радио "Свобода". "Когато работех в органите на КГБ на Радио "Свобода" се гледаше като на пропагандно поделение на ЦРУ. И в това си имаше определени основания, да не говорим че то се финансираше по каналите на ЦРУ и фактически се занимаваше с агентурна работа на територията на бившия СССР. Ситуацията сега се измени, но Радио "Свобода" е средство за масова информация, изразяващо мнението на американската държава. Ето, работили сте там, а сега оглавявате общонационален телевизионен канал. Нима това не е признак на либерализъм?"
Премиерът потвърждава също, че се е налагало "да се натягат гайките" в трудни времена, "когато беше застрашено съществуването на руската държава и се налагаше да се въвеждат определени сурови механизми на регулиране най-вече в политическата сфера".
За "китайската заплаха"
Запитан по повод неотдавнашното си посещение в Китай дали тази страна е партньор или заплаха, Путин отговаря: "На тези, които ни плашат с Китай (по правило това са нашите западни партньори), много пъти към казвал, че колкото и да са привлекателни минералните ресурси на Източен Сибир и Далечния изток, все пак главната борба не се води за тях. Главната битка е за световно лидерство и тук не се каним да спорим с Китай. За това Китай си има други конкуренти, нека се разберат помежду си. За нас Китай е надежден партньор, готов да търси компромис и по най-сложните въпроси помежду ни."
За външната политика и Евразийския съюз
В разговора става дума и за това, че на Запад смятат Путин за "ястреб", на което той подхвърля "Първо, ястребът не е лоша птичка". Помолен да обясни още веднъж идеята си за руската външна политика и специално за Евразийски съюз, премиерът отговаря: "Не говорим за някакво политическо обединение, за възраждане на СССР, пък и днес Русия не е заинтересована от това. Не сме заинтересовани от поемането на излишни рискове, на носим допълнителен товар за тези държави, които по едни или други причини в една или друга област изостават от нас. Но що се отнася до партньорите ни в ОНД, ние сме готови да поемем известно натоварване заради интереса от разширяването на икономическото пространство.
Що се отнася до нашите критици от чужбина - именно критици, говорещи за имперските ни амбиции. Какво да каже човек? Виждаме какво става, например в Европа: там интеграцията е достигнала такова равнище, каквото даже СССР никога не е сънувал. Навярно знаете, че количеството задължителни решения на Европарламента са повече, отколкото тези, приети от Върховния съвет на СССР за съветските републики. А сега вече говорят и за единно правителство в конкретния смисъл на тази дума, за единен регулатор на междувалутните отношения - и там, нормално, никой не говори за имперски стремежи. А в Америка? В Северна Америка вървят интеграционни процеси между САЩ, Канада, Мексико, същото става и в Латинска Америка и в Африка. Там при тях може всичко и всичко им е наред, а ни сме имали имперски амбиции. На тези критици - и те явно са недобросъвестни критици - мога да кажа: гледайте си вашата работа, борете се със завръщащата се инфлация, с растящия държавен дълг, със затлъстяването, заемете се с работа."
"Не искаме да сме световен жандарм"
"Във външната политика трябва да се чувстваме уверено и винаги да разбираме къде е националният ни интерес. Русия е такава страна, която, разбира се, по друг начин не може да съществува. Нашите хора имат известна нагласа в този смисъл, но казвам още веднъж: би било голяма грешка да надяваме мантията на някаква супердържава и да се опитваме да диктуваме някому нашите искания и права, ако това не ни засяга. Виж, за нещата, които ни засягат, разбира се ще отстояваме до последно всичко, което ни интересува и всичко, което влиза в сферата на нашите интереси. Но да се правим на световен жандарм няма смисъл, ако на някого му харесва - нека се занимава с това. Виждаме какво се случва в света и сме в състояние да го анализираме. И смятам, че за тези държави ще има само щети."
Източник dnevnik.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар