Наблюдатели на президентските избори разкритуваха ЦИК и медиите



Наблюдателите на провелите се вчера президентски избори от Парламентарнана асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) разкритуваха работата на Централната избирателна комисия (ЦИК) и отразяването на вота в медиите. Тези опасения бяха изразени ден след първия тур на изборите от ръководителя на наблюдателите Браян Бинли.


Като голям проблем наблюдателите определят множеството жалби срещу решенията на ЦИК. "Трябва да се замислим над работата на изборния орган - това трябва да е независим и непартийно обременен орган", обясни Бинли. По думите му е необходимо прозрачността в комисията да се увеличи, а съставът й да гарантира общественото доверие. Според наблюдателите трябва да не се набляга толкова върху спъзването на крайните срокове, защото по този начин се възпрепятства регистрацията на новите и независимите кандидади.

От ПАСЕ посъветваха властите да създадат по-професионална и дълговременна избирателна комисия от експерти, които не са партийно обвързани.

Такъв проблем се появи в Плевен и Монтана, където десни партии не успяха да регистрират коалиция за издигането на кандидат-кметове. Съпредседателите на "Синята коалиция" Иван Костов (ДСБ) и Мартин Димитров (СДС) дори влязох в спор с ЦИК и обвиниха управляващите, че търсят служебна победа.

Като слаба област наблюдателите от ПАСЕ посочват съставянето на избирателните списъци. "Българските власти трябва да обмислят създаването на специални списъци само за изборите, а не ГРАО и други институции да ги създават", предлагат наблюдателите.

В последния месец "Дневник" показа редица разминавания и пропуски в съставянето на списъците. Така някои избиратели трябваше да гласуват в две различни секции за изборите за президент и местна власт, а други въпреки че от години живеят в чужбина, не бяха заличени в страната.

От ПАСЕ подчертаха, че трябва да се отдели сериозно внимание и за гласуването извън България, за да има възможност всеки българин да избира своето управление. Българи зад граница влязоха в спор с ЦИК за отварянето на секции в някои страни в чужбина.

"Има нужда от драстично подобрение как темата за изборите присъства в медиите", обясни друг проблем Бинли. Според него е нарушена равнопоставеността и възможността всеки претендент за държавен глава да има равен достъп до медиите. "Насъщно нужно е различаването на статиите, които са коментарни в пресата, и платените материали, които съдържат платена информация", коментира още ръководителят на наблюдението.

Като проблем в кампанията от ПАСЕ отбелязват използвания език, особено за "предизборна агитация в местата, където живее малцинство".

По време на изборите се разви случаят "Катуница", който беше използван за агитация от националистически партии, сред които "Атака".

Наблюдателите отбелязаха, че имат постъпил само един сигнал за купуване на гласове, но според Бинли този проблем е бил по-осезаем при местните избори.

"България пое щафетата към този устремен бяг в новия Изборен кодекс, който въведе изключителни подобрения", обобщи все пак Браян Бинли. Наблюдателите са останали силно впечатлени от посветеността на хората, които работят в избирателните секции. "Българската нация трябва да празнува", допълни той.

Крайният доклад за на ПАСЕ за президентските избори се очаква след няколко месеца.

Източник dnevnik.bg



По-нова публикация По-стара публикация Начална страница

0 коментара :

Публикуване на коментар