Неправителствената организация отбелязва, че законовата рамка за защита на етническите малцинства от дискриминация е недостатъчна. През април правителството е предложило поправка в закона за защита от дискриминация, като твърди, че членовече на Комисията за равнопоставеност трябва да бъдат намалени от 9 на 5. Според неправителствени организации това би застрашило сериозно защитата от дискриминация.
"Амнести интернешънъл" споменава случай от 2005 г., когато български съд осъжда жена от ромски произход на затвор по обвинения за измама, въпреки че прокуратурата е пледирала за условна присъда. Съдът твърдял, при малцинствата условните присъди не се считат за наказание.
Организацията припомня и за разрушаването на ромски поселища в България, като дава пример с разрушаването на ромски домове в квартал Връбница през 2010 г. което е било наречено "пролетно почистване" от софийското кметство.
"Амнести интернешънъл" припомня неправомерното използването на сила и оръжие от страна на полицията в България - практика, която обикновено остава ненаказана.
Сериозни притеснения се пораждат от отношението към деца в социални домове и от адекватността на предишни разследвания за неправомерното използване на сила. Правозащитната организация споменава разследването на Български Хелзинкски комитет, което доказа много смъртни случаи в домове за деца с умствена изостаналост. Според резултатите между 2000 и 2010 г. 238 деца са починали в следствие на глад, липса на грижи, инфекции, студ, както и насилие. Българският Хелзинкски комитет твърди, че поне три четвръти от тези смъртни случаи е можело да бъдат избегнати.
Докладът посочва още увеличилите се атаки от крайнодесни групировки над роми, чужденци, мюсюлмани, хомосексуални и неадекватните реакции от страна на полицията и правителството.
Освен това "Амнести интернешънъл" споменава тенденция за злоупотреба с власт при експулсирането на чужденци.
Източник dnevnik.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар