Юлиян Войнов от финансовото министерство уточни, че България ще трябва да гарантира и плащания от 2,6 до 4,2 милиарда евро. Размерът на тези гаранции, които трябва да дадем, ще зависи от това колко страни ще влязат в еврозоната. Ако например всички държави от общността въведат еврото, то гаранциите ще са по-ниски, обясни Юлиян Войнов.
Според него, валутният борд у нас, за който досега сме слушали само, че е помагал, всъщност е и попречил, тъй като липсата на лостове за водене на парична политика е довело до вкарването напълно неконтролируемо преди кризата на огромни капитали в сектори като строителството, например, а именно те след това доведоха и кризата у нас.
Основният недостатък на валутния борд това е неговата процикличност. И ние това го виждаме по време на настоящата криза. Всъщност настоящата криза може да се каже, че в някаква степен се дължи именно на съществуването на валутния борд и че ако ние се справяме все пак сравнително добре, това се дължи на правилната фискална политика, която беше водена през годините преди настъпването на кризата. Така че България няма никаква перспектива пред себе си, освен влизането в еврозоната, посочи Войнов.
Включването ни в Спасителния фонд, след като въведем еврото, ще ни направи и адекватни членове на Евросъюза, смята Войнов, защото в случай на нужда, ние може да разчитаме на него, а и така няма да сме като пътник без билет.
Според Надя Йоргова от Института за икономическа политика, плюсовете от въвеждането на единната валута са повече от минусите:
"България трябва да предприеме по-бързи и качествени стъпки по посока към присъединяването си, поне към чакалнята, а след това и към еврозоната".
Георги Ангелов от Отворено общество, обаче, постави голямото "но": "Преди една година можехме да кажем България има полза от влизане в еврозоната, точка. Сега вече казваме България има полза от влизане в еврозоната при две условия - ако еврозоната не се срути и ако не трябва да платим твърде голяма цена. Ако трябва да изкараме 5-10 милиарда евро, което не е невъзможен сценарий при фалиране на някоя голяма страна, като Испания и Италия, тогава не е толкова сигурно, че ще спечелим от влизането в еврозоната".
Източник actualno.com
0 коментара :
Публикуване на коментар