За последните две години спадът в броя на работещите с трудов договор е 260 хил. Числото се разминава с данните за намаляването на заетите за същия период – над 300 хил. души, защото в тази графа официалната статистика поставя хората над 15 години, които са работили дори един час срещу заплащане. В тази категорията попадат и тези, които не са на работа, тъй като ползват годишния си отпуск или са в болнични, майчинство. Намаляването на наетите с трудов договор обаче има по-голямо значение, защото оказва огромен негативен ефект върху приходите от данъците и осигуровки.
Данните на НСИ показват, че намаляването на работещите продължава, но със затихващо темпо. В края на март 2011 г. наетите са били с 1 300 по-малко спрямо декември миналата година. За сравнение през първото тримесечие на 2010 г. намалението е с 64 хил. души. Тогава беше отчетен и най-голям ръст на безработицата, която стигна до 10.26% от икономически активното население.
Най-големи съкращения е имало в предприятията от преработващата промишленост, откъдето за една година са освободени 19 400 души. Уволнените от строителството са 18 800, а от икономическата дейност "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети" с 12.5 хил.
През зимата на тази година най-интензивно е било търсенето на брокери на имоти. Заетите в бранша са нараснали с 19% през периода януари - март. Увеличили са се и работниците в селското стопанство, което се обяснява с подготовката за летния сезон.
Средната заплата през първото тримесечие на 2011 г. е нараснала с 8.4% спрямо година по-рано и е стигнала 671 лв. Ръстът в частния сектор е бил 11.7%, а в обществения – 1.8%. Основната причина за повишаването е съкращаването на ниско платените работници, а не толкова реалното увеличение на възнагражденията.
Най-голям ръст на заплатите е имало в икономическата дейност "Професионални дейности и научни изследвания" - с 20.5%. В нея влизат счетоводни, юридически, консултантски, архитектурни и инженерни дейности, рекламата, проучването на пазара и изследването на общественото мнение. С 20.3% са скочили и заплатите в бранша "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения". През март тази година средната заплата в сектора, в който влизат производството на филми и телевизионни предавания, информационните технологии, издателската дейност, звукозаписът и издаването на музика, е стигнала 1453 лв., с което браншът става най-скъпо платен.
Според данните на НСИ през първото тримесечие на 2011 г. средната заплата не е намаляла в нито един отрасъл спрямо същия период на миналата година. През месеците януари-март обаче средното възнаграждение в образованието е намаляло с 14% - до 650 лв.
Най-ниско платени са били наетите в хотелите и ресторантите, които официално са получавали средно по 432 лв.
Източник dnevnik.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар