Инженерите, мениджърите и занаятчиите са най-търсени в България



Инженерите, ръководните кадри и занаятчиите са най-търсени от работодателите в България, показва годишното проучване на "Менпауър България", представено днес.

Според изследването, проведено сред 750 компании, 42% от тях имат трудности да попълнят критични позиции в своята организация. Като основна причина за това представителите на бизнеса посочват липсата на подходящи кандидати/таланти - 55%. На второ място се нарежда липсата на опит - 44%, следвана от липсата на технически умения - 32%. Желанието на кандидатите за работа за по-високо заплащане е петата поред причина за неуспеха при наемането на служители - 20%. Нито една компания пък не посочва като фактор лош имидж за невъзможността си да намери подходящи кадри. 

В световен мащабработодателите, които имат най-големи трудности да намерят подходящите хора  за бизнеса си, са в Япония (80%), Индия (67%), Бразилия (57%), Австралия (54%), Тайван (54%), Румъния (53%), САЩ (52%), Аржентина (51%), Турция (48%), Швейцария (46%), Нова Зеландия (44%), Сингапур (44%), България (42%), Хонконг (42%) и Мексико (42%).
В повечето случаи, за да преодолеят тези трудности, работодателите назначават служители, които в момента нямат уменията за позицията, но имат потенциал за развитие (59%). Друг вариант е да предоставят допълнителни обучения на настоящите си служители, за да попълнят свободните позиции (29%) или да променят стратегиите си за реклама и подбор на персонал (26%).
В 21 изследвани държави от Европа, Близкия изток и Африка един на всеки четири работодатели изпитва трудности да попълни работни позиции поради липса на таланти, което е с три процентни пункта повече от 2010 г. и най-висок от 2008 г. насам. Държавите, които изпитват най-големи трудности да намерят таланти и да запълнят свободните си позиции, са Румъния (53%), Турция (48%), Швейцария (46%) и България (42%). Най-малко трудности с недостига на таланти изпитват Полша (4%), Ирландия (5%), Норвегия (9%) и Испания (11%).

Източник dnes.bg



По-нова публикация По-стара публикация Начална страница

0 коментара :

Публикуване на коментар