Причината е, че преди месец беше изменен ресорният закон, което задължава регулаторът да коригира стойността на зелената електроенергия в едномесечен срок. За тока от ВЕИ се определят преференциални цени и по принцип електроразпределителните дружества и Националната електрическа компания (НЕК) са длъжни да го изкупуват напълно.
С 16.41% до 195.03 лв. за мегаватчас ще поскъпне токът от биомаса за централи с мощност до 5 мВт, работещи с отпадъци от земеделски култури. В момента в България няма нито една подобна централа, но има заявени мощности за 1 млрд. лв. С над 4.50% по-висока ще бъде и цената на електроенергията, произведена от нисконапорни и среднонапорни ВЕЦ с мощност между 200 кВт и 10 хил. кВт. С най-рязка промяна сред новите цени е стойността на тока от фотоволтаични централи с мощност до 30 кВт р (киловат пик - мерна единица, използвана само за фотоволтаиците - бел. ред.). Електроенергията, произведена от слънце, ще поевтинее с между 17.53 и 25.39% до 576.50 лв. за мегаватчас.
Променя се категорията и за определяне на цените на самите централи - вместо разделение на слънчевите паркове на такива с мощност под 5 кВт р и над 5 кВт р те вече са до 30 кВт р, между 30 кВт р и 200 кВт р и над 200 кВт р. През април, ДКЕВР промени и категоризацията на водните централи.
Източник dnevnik.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар