Това ще доведе до НС с голям брой партии, които трудно ще постигат съгласие
„Ако този голям брой политически кандидати допълнително обезкуражи избирателите, това би било по-лошият сценарий. Това ще произведе един парламент с голям брой политически участници, които трудно ще постигат съгласие, трудно ще изградят коалиции и управляващо мнозинство. Това би забавило процесите на политическа реформа, а не би ги ускорило“, коментира социологът.
По отношение на ДСБ и СДС Гълъбов заяви, че от 2001 година в дясното политическо пространство се говори много повече между самите политически формации, отколкото с избирателите.
„Споровете се концентрират повече върху междуличностни отношения, отколкото между различни видове политики и точно затова имаме този колеблив резултат, който измерват и колегите – трудно предвидим резултат, тъй като избирателите на ДСБ са много мотивирани и добре концентрирани в ядро, но с малка периферия, а СДС, след появата на ГЕРБ, загуби съществена част от своята периферия, а пък ядрото на СДС отдавна не съществува, така че двете политически линии се намират пред различен тип задачи, които трябва да решават4, смята социологът.
Във връзка с протестиращите той коментира, че се наблюдават странни формации, в които съществували досега политически партии и политици влизат в коалиции с групи от протестиращи, опитвайки се по този начин да реновират собственото си присъствие.
„Имаме регистрирана коалиция ВМРО - Орлов мост, имаме "Българската пролет", която се свърза с "Българската евролевица" на Александър Томов, имаме и опит за един доста атрактивен микс между Обединения блок на труда на Кръстьо Петков с политическа формация, свързана със Съюза за частна инициатива на гражданите“, добави Гълъбов.
Източник dnes.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар