"Това, което ще предложим в понеделник, е да се прецизира дефиницията за дюна", обясни Павлова и добави, че най-важната промяна, която ще предложи, е в Закона за черноморското крайбрежие да залегне пълна забрана за строителство на всички терени, независимо дали са частна или държавна собственост, там, където има дюни - не само в зона А, но и в зона Б.
Според министъра по тази причина е важно да има регистър или списък кои са тези природни забележителности дюни и къде се намират, за да се знае и да се забрани, включително и в закона за горите, да се застрояват или да се променя предназначението на горски територии или територии предвидени за залесяване там, където ги има.
По-рано днес Павлова днес отмени решението за строеж, за който е било издадено разрешение на застрояване на 29 декара от терен в местността "Кокала", в комплекса "Черно море" на Община Несебър, като е било предвидено 122 сгради да се построят на този терен.
По думите ѝ издаденото решение е незаконно, защото няма технически проект за строежа на тези 122 сгради, няма предвидена инженерна инфраструктура. Тя каза още, че административно наказание и глоба ще бъдат наложени на главния архитект на общината, както и на някои от служителите в общината.
Министърът на регионалното развитие припомни, че премиерът Бойко Борисов е възложил до понеделник да се направи анализ какви са необходимите допълните промени, за предотвратяването на бъдещи опити за застрояване на защитени територии.
Днес министърът на земеделието Мирослав Найденов обяви, че е възможно е целият квартал "Черно море" на Несебър да е вдигнат върху терен с дюни. В последните дни на миналата година еколози сигнализираха, че между Равда и Несебър има строежи върху земи, част от защитената зона Ахелой-Равда-Несебър от мрежата Натура 2000.
Източник dnevnik.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар