Строейки капитализма, ГЕРБ ударно връща социализма



Ако ви попитат какво правителство управлява България в момента, как ще отговорите? Въпросът не е риторичен - фактът, че ГЕРБ членува в ЕНП и се титулува дясна партия, бързо избледнява, ако се види какво върши кабинетът на Бойко Борисов, откакто е на власт.
Всяко дясно управление е наясно, че държавата е доказано слаба в ролята на лош стопанин и собственик. ГЕРБ също изглеждаше наясно - дойде на власт с обещанието да намали вредното присъствие на държавата в икономиката и назначи един куп министри, идващи от частния бизнес. Но при реализацията намеренията рязко завиха наляво. Тимът на Бойко Борисов работи така сърцато за укрепване на държавата в икономиката, че
министрите на Станишев трябва да потънат вдън земя от срам
2010 г. например бе първата в новата история на България нулева година за приватизацията - без нито една значима сделка за раздържавяване. Нещо повече - вместо да продават, управляващите проявяват все по-голям апетит за административно управление на икономиката.
Червеният транспортен министър Петър Мутафчиев само плахо говореше за някаква държавна фирма, която да се захване с автомагистралите. Сега капиталистът Росен Плевнелиев сбъдва идеята на своя предшественик от БСП - в ход е създаването на държавна компания - мениджър на магистралното строителство.
Соцминистърът Асен Гагаузов положи много усилия да учреди държавно предприятие - за насърчаване на голфа и на прилежащите към този спорт вили, басейни и др. глезотии. Номерът тогава не мина - главно заради гневната реакция на обществото.
Но днес изглежда нищо не може да спре създаването на държавно предприятие за туристическа реклама - въпреки че България си има развит и доста конкурентен рекламен пазар. И странно, но това се случва под егидата на министър, пристигнал от частния бизнес - Трайчо Трайков. А иначе е ясно, че
ще падне голямо "усвояване" на средства
- държавното рекламно предприятия ще черпи и от еврофондовете, и от джоба на българските данъкоплатци.
Някак без много шум и напрежение сегашните управляващи създадоха и държавни горски предприятия. И се канят да правят същото и във водния сектор. Идеята за създаване на нова "шапка" на ВиК мрежата - държавно предприятие или държавен фонд - е стара и често изскача по разни кръгли маси и конференции. И ако поредната фирма-камък още не е виснала на врата на данъкоплатеца, причината е само една - междуведомствена борба за надмощие. От много години министерствата на околната среда и на регионалното развитие си оспорват главната роля в управлението на водното богатство. Кабинетът "Борисов" не прави изключение от тази традиция. Има спор, има и новини, и най-последните са за
водна пирамида на три етажа
Сегашната ВиК система е сравнително проста и ясна - в България действат 50-60 ВиК фирми, които докарват чиста вода до сградите и отвеждат мръсната. В главите на управляващите обаче зрее план за сложна структура и единна цена. Според този план на първия "етаж" ще има подобия на днешните ВиК дружества, за по-модерно наричани "оператори" на ВиК мрежата. Над тях ще има 4-5-6 или повече сдружения (асоциации), покриващи цялата страна. В тях трябва да се влеят съществуващите ВиК фирми - държавни, общински и смесени, като се спазва териториалният принцип. Това е вторият "етаж", чието създаване вече върви. Като завърши, асоциациите трябва да изберат и назначат новите ВиК оператори по места. На върха, на последния "етаж", ще командва НВК - националната водна компания. Тя ще определя колко трябва да струва водоснабдителната услуга в България и водата ще стига до всички ВиК оператори на една цена, които ще могат да добавят само минимален процент специфични за района и за местната мрежа разходи.
Идеята за еднаква цена е много изкушаваща и ще възрадва всяко копнеещо за социално равенство сърце. Жителите на жителите на Добрич например са орисани да плащат прескъпо, защото там водата трябва да се движи с помпи, а софиянци са късметлии - въпреки злощастната концесия те все още плащат сравнително евтино, само защото водата си тече сама по силата на гравитацията. Ето защо "еднаква тарифа" звучи фантастично.
Проблемът е, че всяко социално нещо е много скъпо
Еднаква цена не значи ниска цена - тромавата пирамида на управление неминуемо ще гълта повече пари за издръжка. И тук идва най-важният въпрос - кой ще плаща за този лукс - да има още три етажа държавни чиновници? Ясно е - потребителите на вода. А кой ще следи за качеството, прахосването и единната цена на водата? Комисията ДКЕВР, която би трябвало да е независима, но взема решение едва след като се консултира с държавата?
Във Великобритания тамошният воден регулатор Ofwat налага глоби за лоши резултати на ВиК компаниите - например, ако има много жалби или фирмата не спазва плана за намаляване на загубите и течовете. Ако това се случваше у нас, "Софийска вода" вече щеше или да е фалирала, или да е намалила загубите не с 1-2%, а с 20-30%. Нашият воден регулатор няма нито опита, нито реномето, нито строгостта на Ofwat. И повишаването на неговия капацитет ще е много по-полезно за потребителя, отколкото експериментални реформи с ясен резултат - растящи цени.
Държавата на ГЕРБ се опитва
да си пъха носа дори там, където уж се готви да се оттегли
"Булгартабак холдинг" най-сетне излиза на тезгяха, но Агенцията за приватизация постави абсурдни условия за бъдещите инвеститори - трябва да изкупуват огромни количества български тютюн, няма да могат да съкращават персонала и трябва да са дружелюбни със синдикатите. Логично възниква въпросът каква е целта на занятието - да продадем фирмата на по-добър собственик или да си направим ПР? И нали до вчера правителството говореше как ще ставаме нация от непушачи, как субсидиите ще секнат и как хората, които сега отглеждат тютюн, трябва да се насочат към по-доходоносни занимания и към по-перспективни култури - маслини, билки, малини, лешници и т.н.
Според БСП, която има опит в имитацията на приватизация в този сектор, тактиката на ГЕРБ е очеваден реверанс към ДПС. Но ситуацията може да се тълкува и по друг начин - че партията на Бойко Борисов все по-напористо ухажва електората на ДПС, а не самото ДПС. Можем да се хванем на бас, че до изборите герберите ще повтарят до припадък как бранят интересите и бъдещето на трудещите се в тютюневия и цигарения сектор. Този лайтмотив ще върви с другия - как само ГЕРБ и единствено ГЕРБ е осигурил субсидии за тютюна и как въпреки че в ЕС тютюнът не е на мода, тези, които го произвеждат у нас, и тази година ще си получат премиите. В държавния бюджет има цели 70 млн. лева, които ще бъдат раздавани на тютюногледачите през идните седмици и месеци, та чак до изборите. Тези милиони не са нито на кабинета "Борисов", нито на ГЕРБ, а на всички данъкоплатци, които ще платят за политагитацията на управляващите. Неслучайно бе обявено, че продажбата на "Булгартабак" е планирана за есента. Дотогава
сделка едва ли ще има, но герберите ще си имат лозунги
Апетитът идва с яденето, нали? И с ГЕРБ е така - разширява държавната трапеза и превръща мандата в 4-годишен банкет. Създава нови работни места - в държавния апарат, и произвежда нови предприятия - държавни. Ползата за управляващата партия е двойна - устройва свои хора на добри постове и получава контрола върху все повече пари (шефът на ДПС нарече този процес "разпределяне на порции"). Всички разходи се пишат на сметката на данъкоплатеца.



Юлиана Бончева



Източник segabg.com



По-нова публикация По-стара публикация Начална страница

0 коментара :

Публикуване на коментар