Коледа е! Честито Рождество Христово!



Коледа е ! Честито Рождество Христово!

Настъпи светлият християнски празник Рождество Христово! Наричан у нас още Коледа или Божич, този ден възвестява рождението на Сина Божи Иисус Христос.

Според Евангелието на Лука, малко преди раждането на Иисус, майка му Мария и съпругът й - дърводелецът Йосиф, отиват от Назарет във Витлеем (провинция Юдея), където е роден Йосиф. Преди това римският император Октавиан Август е издал заповед за преброяване на населението в империята, като всеки е трябвало да се запише там, откъдето е родът му. Мария и Йосиф не намерили място в странноприемницата и били принудени да се подслонят в пещера извън града, където пастирите затваряли овцете си. Там, в яслата, се родил Иисус.

В мига на Рождеството в небето пламнала необикновена светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири били и първите хора, които се поклонили на Бога-Син. Младенеца Исус почитат и трима източни мъдреци, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда.

С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир. С неговото идване на земята се отбелязва началото на новата ера. (Уикипедия)

В българската традиция празникът Рождество Христово е продължение на Бъдни вечер - последния ден от великите пости, който започва от полунощ с обичая коледуване. В него участват коледари - ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже. Те са облечени празнично, с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят "шарени тояги".

Днес имен ден имат всички, които носят имената Христо, Християн, Християна, Радослав и техните производни.

Коледа се отбелязва на 25 декември и като официален празник с решение на 9-ото Народно събрание от 28 март 1990 г.

Названието "Коледа" произлиза от латинската дума calendae - "първият ден от месеца"Ко̀ла̀да, Колѐдна, Колѐнда. На старобългарски названието е Колѧда - Коленда.

Днес имен ден празнуват Христо, Христинa, Ицо, Kристинa, Kристиaн, Kристиaнa, Райко, Радко, Радослав, Радостин, Божан, Божана, Божин, Божил, Радомир и производните на тези имена.

Източник news.bg



До -15 градуса през декември и сняг на Рождество Христово



Най-ниските температури през декември ще бъдат между минус 15 и минус 10 градуса

Най-ниските температури през декември ще бъдат между минус 15 и минус 10 градуса, по Черноморието - около минус 7 градуса, а най-високите температури ще са между 9 и 14 градуса.

През декември се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в Северна България и по високите полета е 0-1 градуса, в Горнотракийската низина - 2-3 градуса, по Черноморието и в най-южните райони - около 4 градуса, а в планините - от минус 8 до минус 3 градуса.



Почитаме св. мъченици София, Вяра, Надежда и Любов



Почитаме св. мъченици София, Вяра, Надежда и Любов

Днес православната църква почита светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов. На днешния ден се отдава почит и на добродетелите, които те олицетворяват в живота на християните – мъдростта, вярата, надеждата, любовта.

Според преданието, през втората половина на ІI в. в Рим живяла благочестивата християнка София. Трите й дъщери носели имената на християнски добродетели - Вяра, Надежда и Любов. Благочестивата жена ги възпитавала в любов към Исус Христос.



Нов закон и нови програми. Звънецът удря за 66 611 първолаци



На 15 септември точно 66 611 деца за първи път ще чуят училищния звънец и ще прекрачат училищния праг. За съжаление обаче бройката им е с близо 1000 по-малко от преди година, когато на училище са тръгнали 67 503 малчугана.

По прогнозни данни на регионалните управления по образованието броят на учениците от първи до 12-и клас през новата 2016/2017 учебна година ще е 719 405. За сравнение година по-рано дневна форма на обучение са били включени 718 370 ученици, сочат данните на МОН.



Празнуваме Илинден, да почерпят Илия, Илиян, Илияна



Празнуваме Илинден, да почерпят Илия, Илиян, Илияна

Българската православна църква почита днес паметта на Свети пророк Илия. Църковният празник е наречен от народа Илинден. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей като един от двамата най-велики старозаветни мъже.



"Трета възраст" - Национален български университет за хора над 55 г



"Трета възраст" - Национален български университет за  хора над 55 г

Учредява се Национален български университет "Трета възраст". Той ще е неправителствена организация за хора на възраст над 55 години, съобщи на пресконференция в Националния пресклуб на БТА доц. Ганчо Попов, председател на Академичния състав.

По думите на проф. Нако Стефанов амбицията е той да започне своята дейност още тази есен.



Юлия Ненкова - новият председател на КЗК



Юлия Ненкова - новият председател на КЗК

Новата председателка на Комисията за защита на конкуренцията Юлия Ненкова е майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков и съпруга на конституционния съдия Румен Ненков.

Тя бе избрана за шеф на антимонополната комисия днес от мнозинството в парламента. Депутатите гласуваха и новите членове на КЗК, излъчени от представители на групите в парламента.



През есента ЕС и Украйна говорят за визите



Украинският президент призова за либерализиране на визовия режим

Еврокомисарят Сесилия Малмстрьом заяви, че в рамките на специална среща на върха на Европейския съюз през есента на 2016 може да се обсъди с Украйна облекчаването на визовия режим, предаде РИА "Новости".



„Законът Кунева” се явява на поправителен



 „Законът Кунева” се явява на поправителен

Законопроект за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество, предложен от вицепремиера и образователен министър Меглена Кунева, влиза в пленарна зала.

Законът "Кунева", както бе наречен, не бе приет миналата година от парламента и сега кабинетът предлага отново допълнен вариант.



До дни още 4 тапи в София, вижте карта на ремонтите, Златото потече към прекупвачите у нас



До дни още 4 тапи в София, вижте карта на ремонтите
„24 часа”

До дни още 4 тапи в София, вижте карта на ремонтите

Още 4 тапи заради ремонти ще има в София. До дни започват работите по разширението на бул. “Черни връх” и подмяната на настилките на част от бул. “Витоша” и ул. “Козлодуй”, както и довършването на ул. “Обиколна” в “Дружба”.



Колко ще плащаме за роуминг в ЕС след 30 април 2016?



Колко ще плащаме за роуминг в ЕС след 30 април 2016?

От 30 април 2016 г. роумингът на територията на Европейския съюз става по-евтин. Операторите ще могат да таксуват само с малка допълнителна сума към цените на вътрешния пазар.



Велика събота е, посрещаме Благодатния огън



Велика събота е, посрещаме Благодатния огън

Днес православната църква чества Велика събота. Това е последният ден от Страстната седмица, който предшества Христовото Възкресение.

В храмовете в цялата страна ще бъде разпространен Благодатният огън, който ще бъде донесен от Йерусалим от българската църковно-държавна делегация, водена от Софийския викарий - Браницки епископ Григорий.



Велики Четвъртък e



Велики Четвъртък e

В християнската традиция четвъртият ден от Страстната седмица - Велики четвъртък, е възпоменание за Тайната вечеря.

На тази вечеря Христос, като завещал на учениците си любов към всички хора, им казал, че един от тях ще го предаде.



Температури през месец април: от -2 до 30 градуса



През април най-високите температури ще достигнат 25-30 градуса.

През април най-високите температури ще достигнат 25-30 градуса. Най-ниските пък ще са между минус 2 и 3 градуса. Това съобщи синоптикът в Националния институт по метеорология (НИМХ) при БАН Красимир Стоев, цитиран от БТА.

Метеоролозите очакват средната месечна температура през април да бъде около нормата. За по-голямата част от страната ще бъде между 11 и 13 градуса. Между 9 и 11 градуса ще бъде тя по Черноморието и високите полета, а по планините – от минус 5 до 2 градуса.



Благовещение е



На 25 март православната църква чества празника Благовещение (блага вест). На този светъл празник се възпоменава едно от най-радостните събития в историята на изкуплението на човечеството от греха, от злото.

Празникът е утвърден от Православната църква през VII век.



България чества 138 години от Деня на Освобождението



България чества 138 години от Деня на Освобождението


Бой за Шипка", худ. Димитър Гюдженов 
Днес е Националният празник на страната, в който България чества 138-та годишнина от Освобождението.

На този ден (19 февруари по стар стил) през 1878 г. е подписан Сан-Стефанският мирен договор между Русия и Турция, който предвижда възстановяването на Княжество България.



Честита Баба Марта!



Честита Баба Марта!

Баба Марта е митичен персонаж в българския фолклор. В народните вярвания, представени в пословици и приказки, името ѝ е свързано с името на месец "март". Три са месеците, които са персонифицирани в българските митични представи - януари, февруари и март.

Януари и февруари са представени като братя с лют характер - Голям Сечко и Малък Сечко. Баба Марта се смята за тяхна сестра, която ту е усмихната и добронамерена, ту непредвидимо зла.

С Баба Марта и месец март се свързват много обичаи и празници, посветени на идващата пролет. Най-известният обичай, свързан с Баба Марта, е закичването на жени, моми, деца и млади животни с Мартеница (усукани бяла и червена нишка) на 1 март - деня на пристигането на Баба Марта. През целия месец се извършват обреди за гонене на змии и гущери, както и гадания, свързани с някои прелетни птици.

Обичаят за връзване на Мартеница (усукани бяла и червена вълнени нишки) на 1 март произхожда от древните българи, чиито ханове са връзвали мартеници на съплеменниците си за бойна сила, здраве и дълголетие. Днес празникът е познат в България, а впоследствие и в Румъния, Гърция, Македония и Сърбия.

В Румъния мартеници се връзват на ръцете само на жените и малките деца, а мъжете могат да носят мартеница само на скришно място, например в обувката. В Гърция мартеници се връзват само на ръцете на децата. В България мартеници се връзват още на млади животни и дървета.

Най-възрастната жена трябва да почисти основно къщата преди изгрев слънце, да изнесе и простре навън червена тъкан - покривка, постелка, пояс или престилка. Смята се, че това ще зарадва Баба Марта, и ще предизвика благосклонността ѝ към къщата и обитателите. На децата, момите и младите булки се връзват усукани бял и червен вълнен конец - Мартеница - най-често на ръката. Младите непременно трябва да излязат навън "да ги види Баба Марта и да се зарадва", а старите жени не трябва да излизат навън, защото "ще разгневят Баба Марта".

В този ден на много места се гонят змии и гущери, като се палят огньове, обикаля се двора с дрънкане на метални предмети и наричания.

Ритуалното използването на червени или бяло-червени тъкани, ленти, конци, възли или пискюли е засвидетелствано на Балканите, в Мала Азия, Египет и Близкия Изток от античността. В древността, червеният цвят е означавал Богинята (раждането и смъртта), а белият - нейният Син (Слънцето, отвъдния живот, вечността). Най-стари са източниците, описващи как българите са били окичвани с бели и червени конци от техните ханове за здраве, сила и дълголетие. Така става ясно, че най-вероятно празникът е изначално български, произхождащ от годините 580-630-та след Христа. От Азия - континентът, в който първоначално живеят българите - традицията се пренася в Европа с преселението на голяма група българи начело с Хан Аспарух. Традицията се спазва до днес и на териториите, които са били български - част от Румъния, Македония, част от Гърция, Сърбия, а също и в една част от днешна Русия.

От моето сърце ще взема червеното, от твоето лице ще взема бялото и ще нарека нашата мартеница за здраве, късмет и любов! Честита баба Марта!

Източник news.bg



Времето през март: От -7 до 25 градуса



В първите дни на март ще бъде топло, но като цяло през „женския месец” времето ще бъде динамично.

Сняг ще вали от 10 до 15 март. Това прогнозира пред Нова телевизия синоптикът Красимир Стоев.

В първите дни на март ще бъде топло, но като цяло през „женския месец” времето ще бъде динамично.

От 3 до 5 март се очакват валежи. Около нормата – 5-7 градуса ще бъде средната температура. От минус 7 до минус 2 градуса ще са минималните температури през март. Максималните ще достигнат 20-25 градуса.

Красимир Стоев подчерта, че валежите ще бъдат над средните за месеца. Той прогнозира, че поне по един средиземноморски циклон ще преминава всяка седмица.

Времето днес ще бъде топло за месец февруари – в следобедните часове температурите ще достигнат между 16 и 21 градуса. По-ниски ще бъдат по морския бряг, прогнозират метеоролозите. Ще бъде ветровито.

Облачността ще е разкъсана, като вечерта ще се увеличи и в крайните западни райони ще превали слаб дъжд.

На 1 март времето ще продължи да бъде топло и ветровито. Максималните температури ще достигнат 13-18 градуса, а на места се очакват и краткотрайни валежи.

В следващите дни до 4 март температурите ще се понижават, като в петък няма да са по-високи от 5-10 градуса. След това ще започне да се затопля.

Източник news.bg



Очаква ни топъл пролетен вторник



Максималните температури ще са между 19° и 24°

Днес ще преобладава слънчево и топло време. Максималните температури ще са между 19° и 24°, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН за "Фокус".

Сутринта на места над Горнотракийската низина ще има ниска облачност или мъгла. Привечер от запад облачността ще започне да се увеличава и през нощта срещу сряда на отделни места ще превали слаб дъжд.



Жълт код за сибирски студ е обявен в 16 области




Областите са Видин, Враца, Велико Търново, Монтана, Плевен, Ловеч, Габрово, Благоевград, Кюстендил, Перник, София-град, София област, Силистра, Шумен, Разград, Русе, Търговище.
Обявен е жълт код за сибирски студ в 16 области в страната, съобщиха от Национален институт по метеорология и хидрология. Областите са Видин, Враца, Велико Търново, Монтана, Плевен, Ловеч, Габрово, Благоевград, Кюстендил, Перник, София-град, София област, Силистра, Шумен, Разград, Русе, Търговище.



Васильовден е



На 1 януари православната църква празнува Васильовден или Сурваки

На 1 януари православната църква празнува Васильовден или Сурваки. На този ден източните християни почитат паметта на Св. Василий Велики. Един от големите философи и писатели на Раннохристиянската църква.