Гръцкият премиер Алексис Ципрас "изгори последните мостове, по които Гърция и Европа можеха да се придвижат към компромис", посочва Габриел, лидер на германските социалдемократи, които управляват в коалиция с консерваторите на канцлера Ангела Меркел.
Официално от Гърция: 61, 24% казаха "Не" на Европа
5 юли 2015 21:001140Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц призова тази нощ за хуманитарна програма за Гърция.
Трябва да уважим гласа на гърците, това е труден ден, заяви председателят на Европейския парламент Мартин Шулц във видеообръщение. Обещанията на гръцкия премиер Алексис Ципрас, че гласуването с "не" на референдума ще подобри преговорните позиции на Гърция, според мен са неверни, коментира още Шулц.
Обещанията на гръцкия финансов министър, че банките в Гърция ще отворят утре и че парите ще бъдат достъпни още днес или във вторник, ми се струват опасни, коментира Шулц. Според мен с всеки изминал ден гърците ще изпитват все повече трудности, би трябвало най-късно във вторник, на заседанието на лидерите от еврозоната, да обмислим програма за хуманитарна помощ. Обикновените граждани, пенсионерите, болните и децата в забавачниците, не би трябвало да плащат цената за тази драматична ситуация, в която правителството въвлече държавата. Незабавно е необходима хуманитарна програма, заяви председателят на ЕП.
Европа трябва да приеме резултатите от гръцкия референдум, сега топката е в полето на Атина, заяви вчера германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, цитиран от Ройтерс и ДПА."Оттук нататък гърците на първо място трябва да решат какви изводи трябва да се направят, така че сега топката е в полето на Атина", отбеляза той.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум нарече резултатите от вчерашния референдум в Гърция "достойни за съжаление" и заяви, че финансовите министри от еврозоната ще обсъдят обстановката утре, предаде ДПА.
Резултатите от гръцкия референдум са победа над "олигархията на Европейския съюз". Това заяви вчера лидерката на крайнодесния френски Национален фронт Марин льо Пен след публикуването на предварителните резултати от вота, показващи явен превес на гласувалите против предложените от кредиторите реформи, съобщи Ройтерс.
"Европейските страни трябва да се възползват от това събитие, за да се съберат около масата за преговори, да отчетат провала на еврото и строгите икономически мерки, и да организират разпускането на единната валутна система, което е необходимо за връщане на реалния растеж, заетост и съкращаване на дълговете", се казва в изявление на Марин льо Пен.
В ефира на телевизия БМФ лидерката на Националния фронт заяви, че "Еврозоната вече не е жизнеспособна", предаде ТАСС. По думите й, "ЕС се е превърнал в подобие на секта, занимаваща се с диктат, промиване на мозъци и шантаж". "Могат ли европейските народи да продължават да се примиряват с подобна ситуация? Референдумът в Гърция показа, че не ", изтъкна Марин льо Пен.
Късно тази нощ лидерът на опозиционната консервативна партия Nea Dimokratia (ND) Антонис Самарас подаде след поражението на партията му в референдума за или против предложението на кредиторите за реформи в замяна на свежа финансова помощ. 61,56% от гърците казаха „не” на предложенията на кредиторите на референдума днес, според частични резултати при над 80% от обработени гласове.
По този начин той поема отговорност за тежкото поражение на лагера „Да“, пише Investor.bg.
Същевременно Самарас призовава партньорите в ЕС да помогнат на правителството, ръководено от левия министър-председател Алексис Ципрас, за да се намери "жизнеспособно решение" за гръцкия дълг.
Самарас бе премиер на страната от юни 2012 г. до януари 2015 г. Временен нов лидер на партията ще бъде бившият председател на парламента Евангелос Меимаракис, заяви в интервю за местна телевизия Самарас.
Коментар за референдума в Гърция дойде и от Русия. Гърция, която масово гласува с "не" на предложенията на кредиторите на вчерашния референдум, направи крачка към излизанеот еврозоната, заяви първият заместник-министър на икономическото развитие на Русия Алексей Лихачов, цитиран от ТАСС.
Отхвърлянето на строгите икономически мерки, за което се обявиха гражданите на референдума, не означава автоматично излизане на Гърция от еврозоната, отбеляза Лихачов. "Освен това е очевидно, че в понеделник преговорите между гръцките власти и кредиторите ще бъдат по-активни. Но не може да не се разбира, че неделното "охи" е крачка към излизане от еврозоната", добави заместник-министърът. По думите му евентуалният отказ на Гърция от еврото ще бъде шокова терапия за Евросъюза, но в средносрочна перспектива ще оздрави еврозоната.
Той отбеляза, че предложените от ЕС мерки не биха могли да решат икономическите проблеми на Гърция, а само биха отложили решаването им в неопределена перспектива.
Резултатите от референдума свидетелстват за "силно доверие" на гръцкия народ към правителството на Ципрас и означават значително засилване на позицията на Гърция в преговорите с ЕС, заяви от своя страна шефът на външнополитическата комисия в Съвета на Федерацията /горната камара на руския парламент/ Константин Косачов, цитиран от Франс прес.
"Малко вероятно е ситуацията да премине в неконтролируем хаос, никой няма нужда от това /.../ но Ципрас ще се почувства по-сигурен в себе си на преговорите с европейските кредитори", добави Косачов.
Междувременно стана ясно, че заседание на еврогрупата ще има във вторник. В съобщение на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер се посочва, че тази нощ и утре той ще разговаря с18-те държавни и правителствени ръководители от еврозоната, както и с ръководителите на институциите на ЕС. Във вторник Юнкер ще направи обръщение по темата за Гърция пред Европейския парламент в Страсбург.
(БТА)
Източник dnes.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар