Днес приключва преатестирането, при което всички милиционери трябваше да се преквалифицират като полицаи или да бъдат уволнени, съобщи Би Би Си.
На 29 юли президентът Дмитрий Медведев заяви на съвещание за реформата във вътрешното министерство, че от ведомството вече са уволнени 183 000 души, а в близко бъдеще щатът ще бъде съкратен с още 48 000. Предстои целият личен състав на системата да бъде намален с 22 на сто, се казва в информацията.
От 1 март, когато влезе в сила новият закон за полицията, са уволнени 143-ма от 340-те генерали в министерството на вътрешните работи. Това съобщи Сергей Наришкин, шеф на президентската администрация и на специалната комисия за преатестиране на висшите служители от ведомството.
"На 21 юли вътрешният министър Рашид Нургалиев публично се изуми колко са корумпирани генералите, минавали през президентската комисия", отбелязва Би Би Си.
Министърът изразил учудване как офицерите могат да притежават големи недвижими имоти, включително в чужбина, "лесно да се занимават" с бизнес, заемайки отговорни длъжности, да бъдат "съучредители на едно място, арендатори - на друго . . .". "На какво ли не се нагледах в тази комисия", оплакал се той.
Според Наришкин обаче само 21 генерали не преминали преатестирането, и то повечето "не във връзка с компрометиращи обстоятелства". Останалите подали оставка поради навършена възраст или по собствено желание.
Три дни преди края на преатестирането президентът Медведев подписа поредния голям пакет от укази за уволнения и назначения във вътрешното министерство на Русия, включително начело на управленията в някои субекти на федерацията.
Би Би Си припомня смяната на трима заместници на Рашид Нургалиев и идването на двама нови - реформа, която доста поразтърси ръководството на федералното министерство.
Тази година бяха сменени и регионални шефове на полицията в 36 субекти на федерацията, шефове на главни управления и на транспортната полиция в редица федерални окръзи. Преатестирането бе осъществено от почти 1200 комисии, създадени от самите органи на вътрешните работи. Същевременно в руския печат и в
блогове се появиха множество твърдения, че милиционери са били изнудвани да плащат големи суми, за да запазят работата си. В тази връзка обаче не бяха образувани наказателни дела, добавя Би Би Си.
Източник dnes.bg
0 коментара :
Публикуване на коментар